Nová kniha Scotta Hahna už dostupná v našom e-shope!
Konzervatívna právnická konferencia
12. 11. 2024
Téma 2. ročníka konferencie
Sloboda svedomia
Cieľom konferencie je analyzovať tému náboženskej slobody a slobody svedomia z pohľadu právnej vedy a filozofie, identifikovať problémy súvisiace s touto témou a predstaviť ich možné praktické riešenia.
Program Konferencie
Konzervatívna právnická konferencia prebehne v utorok 12. 11. 2024 od 9:00 približne do 16:00.
8:15 - 8:45
Registrácia
9:00 - 9:30
Oficiálne otvorenie konferencie
Úvodné príhovory organizátorov a hlavného partnera.
-
prof. JUDr. Eduard Burda, PhD., dekan Právnickej fakulty UK
-
Juraj Šúst, predseda Inštitútu Ladislava Hanusa
-
JUDr. Martina Lysinová, LL.M., Nadácia Fides et Ratio
-
Luděk Sekyra, predseda správnej rady Nadace Sekyra Foundation
-
Dr. Ján Figeľ, prvý slovenský eurokomisár a osobitný vyslanec EÚ pre slobodu náboženstva mimo EÚ
9:30 - 10:30
Zákaz verejných bohoslužieb a náboženská sloboda
-
JUDr. Martin Timcsák (SK): Dôsledky protipandemických opatrení na slobodu náboženského vyznania a to s ohľadom na situáciu v Slovenskej republike
-
Lidia Rieder, PhD. (AT): Výhrada vo svedomí - zahraničné skúsenosti (ADF International)
-
JUDr. JCLic. Tomáš Majerčák, PhD. (SK): Obmedzenie verejných bohoslužieb z hľadiska slovenského ústavného práva
10:30 - 11:00
Prestávka na občerstvenie
11:00 - 12:00
Výhrada vo svedomí - domáce a zahraničné skúsenosti
-
Prof. doc. JUDr. Marek Šmid, PhD. (SK): Výhrada vo svedomí a zmluvy
so Svätou stolicou a registrovanými cirkvami. -
Eleonore Witt-Dörring (AT): Limity náboženskej slobody; Politický islam v kontexte národnej bezpečnosti
Cieľom príspevku Center for the Study of Political Islam International (CSPII) je poskytnúť základné informácie o islamských textoch. Čím lepšie budú podľa autorky nemoslimovia oboznámení s islamským učením, tým lepšie dokážu rozpoznať a čeliť počiatkom islamského vplyvu v našich spoločnostiach. -
Rodrigo Ballester (HU): Sloboda svedomia a právo EÚ: Právna nejednoznačnosť v službách ideologickej jasnosti?
Tento príspevok sa zaoberá napätím medzi právnymi rámcami Európskej únie a ochranou slobody svedomia, najmä v kontexte DSA (Digital Services Act). Skúma právomoci EÚ pri regulácii tohto základného práva, pričom poukazuje na nejasnosť právnych definícií a potenciálny ideologický vplyv, ktorý sa skrýva za výkladmi. Konkrétne príklady z DSA ilustrujú, ako by tieto nejasnosti mohli ohroziť právo na slobodu svedomia s dôsledkami pre osobné a náboženské presvedčenie.
12:00 - 14:00
Prestávka na obed
14:00 - 14:30
Oficiálne vyhlásenie výsledkov esejistickej súťaže sv. Tomáša Morusa
Prítomným sa prihovorí David Engels.
14:30 - 15:30
Oficiálne otvorenie 3. panelu
Prítomným sa prihovorí Viliam Karas.
Svedomie v právnickom povolaní
-
o. Samuel M. Peter Lovás OP (SK): Konflikt svedomia a nespravodlivých právnych noriem
Príspevok sa zaoberá vzťahom medzi právom a morálkou. Na základe myslenia Tomáša Akvinského rieši otázku nespravodlivých právnych noriem, ktoré svojou povahou nie sú nástrojom na dosiahnutie a ochranu spoločného dobra. -
Dr. Christiaan Alting von Geusau (NL): Problematika svedomia v právnickom povolaní - vybrané výzvy
-
doc. JUDr. Branislav Fábry, PhD. (SK): Etika v právnickom povolaní
15:30 - 16:00
Oficiálne ukončenie programu konferencie
Hostia Konferencie
JUDr. Martin Timcsák
Advokát Martin Timcsák pôsobí ako spoločník a konateľ advokátskej kancelárie MST Partners. Pre Jána Figeľa, bývalého osobitného vyslanca Európskej únie pre slobodu náboženstva, napísal sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu ohľadom zákazu bohoslužieb počas pandémie, ktorý Dr. Figeľ považoval za protiústavný. Spolupracuje aj s celosvetovou organizáciou ADF International – Aliancia na ochranu slobody.
Dr. Ján Figeľ
Ján Figeľ slúžil po vstupe do Európskej únie od r. 2004 ako prvý slovenský eurokomisár. Ako predseda KDH a podpredseda NR SR inicioval vloženie definície, ochrany a podpory manželstva ako zväzku medzi mužom a ženou do Ústavy Slovenskej republiky. Počas utečeneckej krízy na Blízkom východe a prenasledovania náboženských a etnických menšín v Iraku a Sýrii radikálmi a teroristami z tzv. Islamského štátu (ISIS) bol vymenovaný za prvého Osobitného vyslanca pre slobodu náboženstva alebo viery mimo EÚ (2016-19).
Prof. doc. JUDr. Marek Šmid, PhD.
Prof. JUDr. Marek Šmid, PhD. je právnik a vysokoškolský pedagóg. Od júna 2022 je dekanom Teologickej fakulty Trnavskej univerzity so sídlom v Bratislave. V auguste 2020 bol zvolený do predsedníctva KDH. Pápež Ján Pavol II. mu ešte v roku 2001 udelil Rád sv. Gregora Veľkého za rozvoj vzťahov medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou. Ocenenie sa týkalo prínosu v oblasti prijatia Základnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou, na ktorej spolupracoval s Dr. Antonom Neuwirthom - lekárom, politikom a veľvyslancom vo Vatikáne.
Rodrigo Ballester
Rodrigo Ballester je vedúcim Centra európskych štúdií na Mathias Corvinus Collegium v Budapešti. Je bývalým úradníkom EÚ so 16-ročnou praxou, vrátane pôsobenia v pozícii zamestnanca maďarského komisára Tibora Navracsicsa, a má právnický titul z Univerzity San Pablo CEU a titul LL.M. v odbore európske právo z College of Europe (2002). Ballester vyučoval na Sciences Po Paris (kampus v Dijone), aktívne publikuje a vystupuje v tlači (Le Figaro, Atlantico.fr, ElDebate.es, El American, Newsweek, Mandiner, Index, Radio France, Kossuth Radio, El Toro TV, Hír TV) a v roku 2024 bol vymenovaný za ministerského splnomocnenca pre stratégiu internacionalizácie maďarských univerzít.
o. Samuel M. Peter Lovás OP
Vyštudoval právo a teológiu na Univerzite Komenského v Bratislave a medzinárodné podnikanie na Ekonomickej univerzite v Bratislave. V júni získal doktorát z katolíckej teológie na Univerzite Palackého v Olomouci. Vo svojej akademickej práci sa zameriava na morálnu teológiu, predovšetkým v dielach Tomáša Akvinského a tomistickej tradície.
Prof. Christiaan Alting von Geusau
Právnik, akademik, vedie Medzinárodnú sieť katolíckych zákonodarcov (ICLN), ktorá kresťanským politikom poskytuje formáciu vo viere, vzdelávacie programy a možnosti nadväzovania kontaktov. Ako riaditeľ spoločnosti Ambrose Advice e.U. poskytuje strategické poradenstvo a koučing v oblasti vedenia vysokopostaveným politikom, vedúcim pracovníkom a mimovládnym organizáciám na celom svete. Dr. von Geusau je emeritným rektorom a profesorom filozofie práva a vzdelávania na Katolíckej univerzite ITI v Rakúsku a čestným profesorom práva na Universidad San Ignacio de Loyola v Peru. Je ženatý a je otcom piatich detí.
Historik a filozof histórie. Výskumný pracovník na viacerých európskych univerzitách a prednášajúci na ICES (Katolícky inštitút vo Vendée). Spisovateľ a publicista v rôznych európskych publikáciách vrátane European Conservative. V roku 2024 mu vyšla nová kniha Obrana civilizovanej Európy - Krátke pojednanie o hesperializme.
JUDr. JCLic. Tomáš Majerčák, PhD.
JUDr. JCLic. Tomáš Majerčák, PhD. je ústavný právnik a od roku 2009 ako pedagóg pôsobí na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Okrem odbornej činnosti v oblasti ústavného a správneho práva sa venuje aj zastupovaniu klientov pred Ústavným súdom Slovenskej republiky a vypracovaniu právnych analýz v oblasti ústavného práva. Venuje sa tiež publikačnej činnosti.
Dr. Lidia Rieder (AT)
Lidia Rieder je právnička pôsobiaca v ADF International vo Viedni. Špecializuje sa na medzinárodné verejné právo a v rámci Európy vykonáva advokátsku činnosť zameranú na podporu a ochranu náboženskej slobody, slobody prejavu, života a rodiny.
Eleonore Witt-Dörring, diplomovaná sociálna pracovníčka, pracovala 5 rokov v psychiatrických zariadeniach. Európska migračná kríza v roku 2015 ju podnietila k štúdiu základných princípov islamu. V roku 2018 nastúpila na pozíciu výkonnej riaditeľky Medzinárodného centra pre štúdium politického islamu v Rakúsku. V tejto pozícii začala realizovať rozsiahlu prednáškovú činnosť na národnej aj medzinárodnej úrovni a spolupracovala s mnohými vládnymi aj mimovládnymi organizáciami.
Branislav Fábry pôsobí ako docent na Katedre teórie práva a sociálnych vied Univerzity Komenkého v Bratislave. Vo svojej vedeckej činnosti sa venuje okrem najmä tvorbe práva, bioetike a právu a tiež téme práva a politky.
Dr. Lidia Rieder (AT)
Lidia Rieder je právnička pôsobiaca v ADF International vo Viedni. Špecializuje sa na medzinárodné verejné právo a v rámci Európy vykonáva advokátsku činnosť zameranú na podporu a ochranu náboženskej slobody, slobody prejavu, života a rodiny.
JUDr. Viliam Karas, PhD.
Viliam Karas pôsobil ako advokát, vysokoškolský pedagóg a odborník na európske právo, bol predsedom Slovenskej advokátskej komory a zastával funkciu ministra spravodlivosti. Krátko pred parlamentnými voľbami prijal ponuku spolupracovať s KDH ako expert na spravodlivosť a vnútro. V súčasnosti je podpredsedom KDH. Je ženatý a má 4 deti.
Moderátori diskusií
JUDr. Lenka Kmeťová, LL.M.
Mgr. Patrik Daniška
doc. Mgr. et Mgr. Marian Kuna, MA, MPhil, PhD.
Časté otázky
Kto sa môže zúčastniť konferencie?
Konferencia je určené pre právnikov ako aj zainteresovanú laickú verejnosť.
Je vstup na konferenciu voľný?
Na konferenciu je potrebné zakúpiť si lístky cez inviton. Pre všetkých študentov a tiež pre akademikov partnerských organizácii je lístok zadarmo (napriek tomu je však pre účely registrácie potrebné zakúpiť si lístok v hodnote 0 eur). Pre ostatných záujemcov sú lístky spoplatnené v závislosti od toho, či majú okrem kúpy lístka záujem prispieť na náklady spojené s organizáciou konferencie. Všetky druhy vstupeniek nájdete na stránke invitonu.